Basınç düşürücüler, bir sistemdeki su basıncını dengelemek amacıyla kullanılan ürünlerdir. Genellikle bina girişlerine veya her bir daire girişine ayrı ayrı takılırlar ve suyun tazyikini ideal hale getirirler.  Basınç düşürücüler ile beraber kullanılabilen manometre göstergesi ile hassas ayar yapma imkânı bulunur. 

Basınç Düşürücü Vana Kullanımının Faydaları

Su basıncı bazı bölgelerde olması gerektiğinden daha yüksek basınçta gelir. Bazı durumlarda ise yüksek katlı binalarda hidrofor kullanılması basıncı yükseltir. Bu gibi nedenlerden su tesisat hatlarında ve daire içinde su ile çalışan makinelerde hasarlar meydana gelir. Basınç düşürücü vana kullanımı ile su basıncı ideal seviyeye indirilir. Su tesisatında ve su ile çalışan cihazlarda arızaları engeller. Basınç düşürücüler sisteme dahil edilirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ürünü doğru bağlamaktır. Ürün üzerindeki ok yönü suyun geçiş yönünü temsil etmektedir. Ters bağlanan basınç düşürücüler suyun geçişini tamamen keser, dolayısıyla ürünler işlevlerini yerine getiremezler.

Ara Valf R130 model basınç düşürücüler kullanılabileceği gibi montajı kolaylaştırmak amacıyla R160 rakorlu basınç düşürücü modeli de tercih edilebilir. Bunların yanı sıra arzu edildiğinde hassas ölçüm sağlamak amacıyla R140 Ara Valf manometreli basınç düşürücü de sisteme dahil edilebilir.

Related Posts

Leave a Reply